Kirkkovaltuusto on ylin päättävä elin Suomen evankelis-luterilaisen kirkon itsenäisissä seurakunnissa. Kirkkovaltuusto valitaan seurakuntavaaleilla joka neljäs vuosi. Kirkkovaltuusto tekee seurakunnan taloutta ja viranhaltijoita koskevat tärkeimmät päätökset ja valitsee jäsenet kirkkoneuvostoon. Kirkkovaltuuston erityiseen toimivaltaan kuuluu kappalaisen valinta sekä valtuutettujen äänioikeus hiippakuntavaltuuston, kirkolliskokousedustajien ja piispan vaalin maallikkovalitsijoitten vaalissa.

 

Kirkkovaltuuston jäsenet ja varajäsenet 2015-2018

1. Riihijärvi Arto p. 040 729 1018 arto.riihijarvi@pyhajarvi.fi
2. Vuohtoniemi Karin p. 040 750 8103 karin.vuohtoniemi@kotinet.com
3. Linna Olavi p. 044 570 5870 olavi.linna@gmail.com
4. Forss-Pappila Maija p. 040 565 9482 maija.pappila@gmail.com
5. Kumpulainen Tiina p. 0400 543 093  
6. Leskinen Maija p. 044 019 6610 maija.e.leskinen@gmail.com
7. Laakso Tapio    
8. Parttimaa Kaija   kaija.parttimaa20@luukku.com
9. Hänninen Heli   helihanni@hotmail.com
10. Kauranen Sirkka-Liisa p. 040 768 0063 sirkka13@hotmail.com
11. Tikkanen Katriina p. 040 912 9766  
12. Jokiperä-Ryynänen Raili   railisofia@hotmail.com
13. Tikanmäki Katriina    
14. Kauranen Eila p. 040 766 8174  
15. Kananen Marketta    
      Tämän ryhmän varajäsenet:    
      Marin Olavi    
      Kätkytniemi Pentti    
      Vesamäki Tuula    
      Kinnunen Merja    
      Hankila Maria    
      Paananen Petri    
      Tuominiemi Arja    
      Konola Pekka    
      Savolainen Sinikka    
      Liimatainen Teuvo    
         
16. Piippo Taimi p. 040 829 0699 taimi.piippo@gmail.com
17. Fält Markku p. 044 328 5570 markkufalt@gmail.com
      Tämän ryhmän varajäsenet:    
      Miettinen Raija    
18. Tikkala Aulis p. 040 548 4048 aulis.tikkala@wippies.fi
19. Malila Laila p. 040 733 3052 laila.malila@hotmail.com
      Tämän ryhmän varajäsenet:    
      Meuronen Pirjo    
      Löytynoja Raakel    
      Parkkinen Raimo