Kirkkovaltuusto on ylin päättävä elin Suomen evankelis-luterilaisen kirkon itsenäisissä seurakunnissa. Kirkkovaltuusto valitaan seurakuntavaaleilla joka neljäs vuosi. Kirkkovaltuusto tekee seurakunnan taloutta ja viranhaltijoita koskevat tärkeimmät päätökset ja valitsee jäsenet kirkkoneuvostoon. Kirkkovaltuuston erityiseen toimivaltaan kuuluu kappalaisen valinta sekä valtuutettujen äänioikeus hiippakuntavaltuuston, kirkolliskokousedustajien ja piispan vaalin maallikkovalitsijoitten vaalissa.

Kirkkovaltuusto 2019-2022      
       
Riihijärvi Arto, pj p. 040 729 1018    
Forss-Pappila Maija p. 040 565 9482    
Hänninen Heli p. 050 354 9061   helihanni@hotmail.com
Jokiperä-Ryynänen Raili p. 050 467 5304   railisofia@hotmail.com
Kananen Marketta p. 044 520 7290   ainomarketta.kananen@gmail.com
Kangasharju Seppo     seppo.kangasharju@gmail.com
Kumpulainen Tiina, vpj p. 0400 543 093   tiina.kumpulainen@pyhajarvi.fi
Laakso Tapio     tapio.laakso@pyhajarvi.fi
Leskinen Maija p. 044 019 6610   maija.e.leskinen@gmail.com
Liimatainen Teuvo      
Linna Olavi p. 044 570 5870   olavi.linna@gmail.com
Marin Olavi p. 0400 738 439   olavi.marin@gmail.com
Parttimaa Kaija p. 044 262 0332   kaija.parttimaa20@luukku.com
Ruotsalainen Elisa p. 050 491 5924   elisa.ruot@gmail.com
Ruotsalainen Pirkko p. 040 588 5704    
Tikanmäki Jussi      
Tikkanen Katriina     kata.tikkanen.87@gmail.com
Vuohtoniemi Karin p. 040 750 8103   karin.vuohtoniemi@kotinet.com
Väisänen Satu     satu.vaisanen@pyhajarvi.fi